ציפורים בישראל
  מבוא
לצפות בעופות
מבנה גוף העופות
מזון
שירה קריאה, צבע וחושים
תעופה, נדידה ושהיה
חיי חברה
קינון והורות
העופות הדורסים הישראל
נופי חיים
השפעת האדם על העופות
אגדה של עוף
מדריכים ומאגרי מידע
טיולים בעקבות ציפורים
מבוא   להדפסה

מי הם העופות?
בספר "בראשית" מסופר, כי ביום החמישי לבריאת העולם ברא אלוהים את עוף השמיים. החוקרים מצאו, כי העופות התפתחו מן הזוחלים הקדומים. מכאן שהעופות והזוחלים הם קרובים. את הדמיון ביניהם אפשר לראות בפיסת הרגל ובאצבעות הרגליים המכוסות קשקשים. העור היבש של העופות מזכיר את הזוחלים, ומניחים שהנוצות התפתחו מקשקשי הזוחלים.


צילום: לע
לחץ להגדלה
צילום: לע
לחץ להגדלה

צילומים: לע"מ מימין נשר, משמאל שקנאים בשמורת החולה


העוף הקדום ביותר שהחוקרים מכירים הוא הארכיאופטריקס ARCHEOPTERYX פירוש המילה: "כנף קדומה". זהו עוף קדום, שמאובן שלו התגלה לפני 130 שנה בבווריה בגרמניה, בשכבת סלע מלפני 160 מיליון שנה, מתקופת היורה. לארכיאופטריקס היו נוצות, אך במקום מקור היתה לו לסת ובה שיניים, כמו לזוחלים. בכנף היו לו שלוש אצבעות עם טפרים (ציפורניים חדות) והוא היה מסוגל כנראה לטפס על עצים ולרוץ.  


תכונות משותפות
כל העופות הם בעלי כנף ורובם יכולים לעוף. יכולת מיוחדת זו מעניקה להם תכונות משותפות: לעופות יש נוצות המשמשות ליצירת משטח כנף ולבידוד הגוף. יש להם עצמות חלולות וקלות. עצם החזה שלהם גדולה, ומשמשת מאחז לשרירי החזה. לעופות יש מקור העשוי חומר קרני, המסייע להורדת המשקל (במקום לסת אצל הזוחלים).
העופות מטילים ביצים. על מנת שעופות יוכלו לבצע את הפעולות הנדרשות ממעופפים, הם זקוקים למזון עשיר באנרגיה ומהיר עיכול (מטען קל), למערכת נשימה מפותחת יותר משל היונקים, לחום גוף גבוה ולבידוד מתאים בנוצות.


הידעת?
הקטן שבעופות ארץ ישראל הוא הפשוש משקלו רק שבעה גרמים. הגדולה והכבדה שבעופות א"י היא עזניית הנגב משקלה עד 14 ק"ג, ומוטת כנפיה מגיעה עד שני מטרים ותשעים ס"מ

צילום: לע"מ פשוש


לחץ להגדלה